Гриб Чага

ЧАГА

Українська назва: чага,

латинська: Inonotus obliduus L.

російська назва: чага,

народні назви: чага березова, трутовик березовий.

 

Коротка характеристика та хімічний склад: чагою називають нарости на стовбурах та товстих гілках живого дерева берези. Це гриб-трутовик, який поселяється на пошкоджених деревах берези та деяких інших деревах. З лікувальною метою використовують чагу тільки з берези. Унікальні терапевтичні властивості чаги пояснюються її багатим хімічним складом. При цьому дослідники чаги прийшли до одностайного висновку, що основним діючим чинником чаги є хромогенний поліфенолкарбоновий комплекс, який має дуже високу біологічну активність і є дуже потужним біогенним стимулятором. Цей комплекс є унікальним і ні в яких інших трутовиках його не виявлено. Склад золи в чазі доходить до 13-15%. Чага містить водорозчинні пігменти; птерини; полісахариди (6-8%); агарицинову і гуминоподібну чагові кислоти; 0,5-1,3% органічних кислот (щавелева, винна, оцтова, мурашина ті інші), ліпіди, клітковину, флаваноїди, мікроелементи (мідь, барій, цинк, залізо, кремній, кобальт, срібло, нікель, алюміній, кальцій, магній, калій, натрій).

 

      Збирати треба гриб чагу тільки з живої берези, в період, коли дерево ще не розпустило бруньки або вже скинуло листя. Спеціалісти радять збирати чагу не з окремо стоячих дерев, а з тих дерев, які ростуть в лісі, березових гаях. Звичайно, що в містах, біля автодоріг, промислових підприємств чагу як і інші гриби збирати не можна. Не варто брати чагу з нижньої частини стовбура, бо там вона має набагато менше корисних речовин. Гриб зрубують чи відпилюють від стовбура чи гіллі, очищають від залишків кори і деревини та розрізають на куски розміром 3-4 см для сушки чи подальшої переробки.

 

  Лікувальні властивості чаги: Чага давно відома в народній медицині багатьох країн світу в першу чергу як протипухлинний засіб. Відразу хочу застерегти, що чага сама по собі не є самостійним засобом для лікування пухлин, а діє в комплексі як допоміжний засіб при їх лікуванні в поєднанні з іншими засобами і методами лікування. Поліпшує самопочуття хворих при злоякісних захворюваннях будь-якої локалізації. Встановлено, що на початковій стадії розвитку раку препарати чаги можуть затримати ріст пухлини, зменшують болі, поліпшують загальне самопочуття. 

   В першу чергу застосовують чагу при лікуванні раку шлунка і кишечника, інших органів черевної порожнини, раку простати, прямої кишки, раку гортані,  молочної залози, шийки матки. Як правило в цих випадках застосовують водний настій чаги. П'ють його по 1 стакану 3 рази в день за 30 хвилин до їди. Але не відразу, а ковтками. Курс лікування онкології чагою становить 5-7 місяців. Після того робиться перерва  на 1-2 тижні і при позитивній динаміці курс можна повторювати. Особливо корисно те, що чага в цих випадках ще й знімає інтоксикацію організму та виводить токсини з пухлин.

      Про технологію приготування та використання настою чаги та інших препаратів описано нижче.

      При онкології прийом препаратів чаги рекомендують поєднувати з такими травами як аїр (кореневище), квіти нагідок (календула), трава звіробою, листя  подорожника великого, Якщо не використовується який-небудь спеціально складений для даного хворого припис, то можна просто заварити вказані трави як чай, взявши в рівних пропорціях їх суху подрібнену сировину. В такий чай додають 2 чайні ложки настою чаги і п'ють його 3-4 рази в день.

     При лікуванні органів черевної порожнини або шлунково-кишкового тракту використовуються додатково наступні досить дієві засоби народної медицини: трава деревію, соснові бруньки, плоди шипшини, трава полину гіркого, корінь солодки. Суміш вказаних інгредієнтів замочити на 1 годину в воді (пропорція 1 частина сухої подрібненої сировини на 10 частин води). Після чого закип'ятити і витримати на водяній бані 2 години. Знявши з вогню настоювати ще добу. Процідити і добавити суміш рівних частин меду та яблучного оцту. Розмішати. Зберігати в холодильнику. Приймати по 1 чайній ложці 3 рази в день за 30 хвилин до їди. Курс лікування 2 тижні, як додатковий засіб при лікуванні препаратами чаги. 

     У випадку раку шлунку, кишечника, прямої кишки, простати варто поєднувати з мікроклізмами з відварів трав, вказаних вище. Якщо ж є кровотечі, то мікроклізми варто робити із суміші настою чаги та відвару трави гірчака зміїного або гірчака почечуйного.

      А ось оригінальний рецепт лікування чагою раку шлунку,  запропонований на сайті www.ayzdorov.ru: взяти 200 грам подрібненої чаги, 100 г соснових бруньок, 100 г плодів шипшини, 5 г трави полину гіркого, 20 грам трави звіробою, 10 г кореня солодки. Всю суміш треба замочити трьома літрами холодної криничної води на дві години. Потім 2 години суміш кип'ятять на слабкому вогні, після чого зняти з вогню, добре закутати і настояти добу в теплому місці. Після цього процідити відвар і добавити в нього 200 мл соку алое (рослина 3-5 річна, 3 дні не поливати), 250 мл коньяку, 0,5 л меду. Суміш ретельно перемішати і дати настоятися 4 години. Ліки готові. Зберігають їх в холодильнику. Перші 6 днів його приймають по 1 чайній ложці за 2 години до їди 3 рази в день. В наступні дні — по 1 столовій ложці 3 рази в день за годину до їди. Курс лікування займає від двох-трьох тижнів до чотирьох місяців.

      При раку гортані треба пити настій чаги по звичайній схемі крім того на протязі 10-ти днів підряд робити інгаляції із суміші настою чаги і відвару ромашки. Тривалість інгаляції 5 хвилин. З часом лікування можна повторити.

      Олія з чагою застосовується при лікуванні карцином та меланом. 

      При аденомі передміхурової залози одну чайну ложку сушеного гриба чаги та 1 столову ложку листя ліщини заливають двома стаканами води, кип'ятять протягом 5 хвилин, потім проціджують і п'ють по 2 чайних ложки (по 1 десертній ложці) 3 рази в день за 30 хвилин до їди. Курс лікування аденоми передміхурової залози таким способом триває 14 днів і проводиться раз в півроку. В перервах треба приймати інші ліки.

      Для лікування міоми матки робиться спеціальний відвар. 250 грам гриба чаги замочують в 2 л води. Через 4 години гриб виймають натирають на крупній терці,  опускають в ту ж воду. Посудину з чагою ставлять на слабкий вогонь і не доводячи до кипіння витримують 1 годину. Потім знімають з вогню, трохи охолоджують і проціджують. Беруть стакан сухих ягід калини, заливають 1 літром холодної води, настоюють протягом 5-6 годин, потім варять годину на водяній бані. Охолоджують, проціджують і змішують з настоєм чаги, додають 250 грам соку алое і 250 грам меду. Отриману масу ретельно перемішують, доливають кип'яченою водою до 4 літрів, ставлять на 6 днів в прохолодне темне місце. Після того як ця суміш забродить, ємність з настоєм ставлять в холодильник. Приймають по 2 столових ложки настою 3 рази в день за 30 хвилин до їди.  Перерви між прийомами настою повинні бути не менше години. При прийомі настою з чаги не слід приймати інші ліки.  Курс лікування міоми матки становить 5-6 місяців. 

      Крім лікування доброякісних і злоякісних пухлин чага з успіхом застосовується  при цілому ряді хвороб різних органів та систем людини.

Вона зміцнює та тонізує центральну нервову систему, усуває депресії та безсоння, знімає нервову напругу. В цих випадках застосовується переважно настій, настойка або чай з чаги.

     При парадонтозі, парадонтиті, кровотечі з ясен п'ють настій чаги з відваром трави ромашки аптечної.  При бронхітах чагу поєднують з алое та медом. При гаймориті пазухи носа змазують олією з чаги.

     Чага нормалізує артеріальний і венозний тиск, зменшує частоту пульсу, налагоджує серцевий ритм, поліпшує склад крові, підвищуючи рівень лейкоцитів і зменшуючи рівень цукру та холестерину.

      Особливо корисна чага для шлунково-кишкового тракту. Вона лікує гострі та хронічні гастрити, виразки шлунку та дванадцятипалої кишки, активізує роботу організму при хворобах печінки, знімає печію, відчуття жиру в шлунку, нормалізує флору кишечника та роботу всього шлунково-кишкового тракту. Використовуються для лікування хвороб шлунково-кишкового тракту чай, настій, відвари. Як сечогінне та жовчогінне використовують екстракт чаги.

     Чага з успіхом використовується при деяких шкірних хворобах, різноманітних шкірних ураженнях, дерматитах, алергії, діатезі, юначих вуграх. Препарати використовують різні, залежно від хвороби. Так, при опіках, відмороженнях, екземах, укусах комах використовується пов'язки з кашкою чаги. При грибкових ураженнях протирають ноги спиртовою настойкою.  Три трофічних виразках, меланомах, метастазах у лімфовузли застосовують олію з чагою. Допомагає чага також в комплексному лікуванні псоріазу. Ще у 80-х роках минулого століття одна моя знайома жінка на Черкащині лікувала псоріаз Бефунгіном та розчином карболової кислоти. В комплексі з раціональним харчуванням, поїздками до моря та деякими іншими травами таке лікування багатьом допомагало. 

 

Препарати з чаги:

1.    Настойка. Половину стакану сухої подрібненої чаги (100 грам) залити літрою доброї горілки. Настоювати 2 тижні в темному прохолодному місці. Приймати по 1 десертній ложці 3 рази в день перед їдою. Курс лікування 10-14 днів. При важких хворобах приймають довші курси з невеликими перервами. При онкології прийом настойки чи настою чаги поєднують з деякими травами (див. відповідний розділ).

2.    Водний настій. Подрібнену на невеликі куски чагу заливають кип'яченою охолодженою до 60-70 градусів водою так, щоби вода на 10-15 мм покрила чагу. Настоюють 4-6 годин. Воду відціджують, але не викидають. Розмочену чагу натирають на терці чи мелять на м'ясорубці. Тоді заливають мелений гриб підігрітою водою і якій настоювався гриб в пропорції 5 частин води на 1 частину гриба. Настоюють в прохолодному місці дві доби. Зливають, відціджують і доливають воду до початкового об'єму (доливають ту воду в якій перший раз настоювався гриб або беруть переварену охолоджену воду. Інакше настій буде загустим). Зберігають в холодильнику. П'ють як правило по одному стакану 3 рази в день за 30 хвилин до їди, ковтками. Курс лікування онкології 5-7 місяців, після чого робиться перерва на 1-2 тижні і можна повторити курс. Настій після приготування придатний для вживання 4 доби. Тому при тривалому лікуванні треба завчасно робити новий. Якщо за 4 дні випивати треба по 3 стакани в день, то настій треба робити з 2,5 л води.

3.    Відвар. Відвар роблять так: воду, в якій замочувався гриб до подрібнення, доводять до об'єму 500-600 мл, заливають 100 гр. подрібненого гриба, ставлять на вогонь, доводять до кипіння, знімають і настоюють під кришкою до охолодження. Зберігають в холодильнику. Випивають по стакану 3 рази в день перед їдою. 

4.    Чай. Перед заварюванням чаю з чаги кусок гриба попередньо вимочують в кип'яченій теплій воді 4-5 годин. Потім його треба подрібнити на терку, м'ясорубці чи ножем. Заварювати в керамічній чи фарфоровій посудині. На 1 частину гриба треба брати приблизно 5 частин води. Вода не має бути дуже гаряча (до 70 градусів). Настоюють під кришкою 20 хвилин. Відцідивши змішують з водою, в якій розмочувався гриб. П'ють як звичайний чай.

5.    Кашка. Гриб треба подрібнити і з'єднати з гарячою водою в невеликій кількості. Коли постоїть і охолоне, можна накладати на хворі місця.

6.    Настій на олії. Взяти 1 чайну ложку настою (або настойки) чаги і 2,5 столові ложки оливкової олії, змішати і поставити на добу в темне холодне місце для настоювання. Використовувати при карциномі, меланомі, м'язових болях, ломоті в суглобах, для зміцнення судин та при трофічних виразках.

7.    Масляна емульсія. В скляному посуді з'єднують 40 мл нерафінованої соняшникової олії і 30 мл спиртової настойки чаги. (100 г гриба на 1,5 л горілки), щільно закривають, збовтують і випивають залпом. Ліки вживають 3 рази в день в один і той же час за 20 хвилин до їди. Приймати його слід 10 днів, потім зробити перерву на 5 днів, після повторити прийом 10 днів і знову зробити перерву вже на 10 днів. Цикли повторюють до повного одужання. Вживають емульсію при раку легень, молочної залози, дванадцятипалої кишки і шлунку.

8.    Бефунгін. В аптеках можна купити готовий напівгустий екстракт чаги під назвою "Бефунгін". Робиться він на 70% спирті. Добавляють хлорид чи сульфат кобальту. Одну столову ложку бефунгіну  розчиняють в одному стакані теплої кип'яченої води і п'ють по 1 столовій ложці 3 рази в день до їди.

9.    Мазь на внутрішньому салі. Традиційний настій чаги змішати з перетопленим внутрішнім свиним салом в пропорції 1:1 на повільному вогні і при постійному помішуванні. Довести до кипіння, зняти з вогню, укутати і відставити на добу. Відцідити, зберігати в холодильнику. Використовується при ліакуванні пухлин і поверхово розміщених форм раку (рак шкіри, молочної залози, матки, прямої кишки, простатиті, метастазах в регіональні лімфатичні вузли (запущені форми).

 

Харчування при лікуванні чагою.

     При лікуванні чагою радять їсти більше червоного буряка, моркви, овічів, фруктів, віддавати перевагу хлібу грубого помелу, можна вживати яйця, негазовану мінеральну воду.  З раціону треба виключити копчене і смажене, консерви, ковбаси, гострі приправи, пряні трави, цибулю та часник, обмежити м'ясо та жири, віддавати перевагу молочнокислим продуктам. Не вживати алкоголю та не палити. Різко зменшити кількість солодощів (при онкології взагалі радять не вживати глюкози).

 

Протипоказання та побічні дії: Відомий травник з Уфи Рим Ахмедов, який досконало вивчав побічні дії та протипоказання для вживання різних рослин та інших засобів народної медицини в книзі "Растения - твои друзья и недруги" наводить цілий ряд протипоказань для вживання чаги: "Вмілого застосування потребує також чорний березовий гриб — чага. Під час лікування ним небажано приймати вітаміни А і В, копченості, гострі страви та приправи, солодощі — мед, цукор, виноград, кондитерські вироби. З харчування треба виключити консерви, жирне м'ясо, копчені вироби, не вживати алкоголю та не палити. Одночасно з чагою не можна призначати внутрівенно глюкозу та ін'єкції пеніциліну. Препарати чаги протипоказані хворим хронічним колітом і дизентерією. Від чаги іноді виникає затримка рідини в організмі. При тривалому вживанні чаги у деяких хворих спостерігається підвищена збудливість чи, навпаки, пригнічення центральної нервової системи"  

Зберігання: Сушений гриб чагу треба зберігати в паперових пакетах або картонних коробках в сухому місці. Оберігати від молі. Настойку зберігають в темному прохолодному місця. Краще в пляшках з темного скла.

Строк придатності. Не менше 2-х років з часу збору гриба.