ГОМОГЕНАТ ТРУТНЕВИХ ЛИЧИНОК (ГТЛ).

Народні назви: трутневе молочко, личинкове молочко.

Коротка характеристика: Гомогенат трутневих личинок (скорочено – ГТЛ) це продукт отриманий внаслідок віджимання личинок бджолиних трутнів 6-8-денного віку. В бджолиному вулику є одна матка, яка відкладає бджолині та трутневі личинки в комірки (чарунки) на стільниках (сотах). Після відкладення яєць робочі бджоли частково заповнюють комірки спеціальним молочком, щоби личинка могла рости та розвиватися. Цікаво, що для майбутніх маток, бджіл і трутнів бджоли дають різне молочко. Відповідно комірки в яких відкладені трутневі личинки, заповнюються трутневим молочком. Запобігаючи наперед скажу, що поняття «трутневе молочко» на практиці має два значення. В буквальному значенні це саме та невелика кількість молочка, яке робочі бджоли відкладають в трутневі комірки для годування личинок трутнів. Його на відміну від маточного молочка ніхто спеціально не збирає. Його в комірках дуже мало і це був би надто складний і трудомісткий процес. На практиці трутневим молочком називають саме гомогенат трутневих личинок. Сировиною для отримання гомогенату є як правило трутневі личинки 7-денного віку, коли вони досягли максимальної величини і бджоли починають їх запечатувати в комірках на сотах. Коли личинки досягнуть семиденного віку і бджоли почнуть запечатувати комірки з ними, вирізають потрібну частину соту з цими личинками і віджимають молочко з личинок. Процес віджимання молочка може бути різний, залежно від виду сировини, її об’ємів та наявності побутової техніки та пристосувань. Головне стерильність та швидкість. Куски сотів з личинками віджимають руками (в рукавицях) над мискою а потім переціджують через 4 шари марлі. Отримана рідина має жовтувато-білий колір, по консистенції нагадує вершки. Має специфічний запах та солодкуватий присмак. Хто мав можливість спостерігати за літніми турботами пасічників, той міг бачити як вони в першій половині літа періодично вирізають частини сотів з трутневим розплодом (переважно нижня частина соту). Хтось вирізані куски сотів просто викидає, де на них жадібно накидаються бджоли і поїдають гомогенат, інші віджимають гомогенат для консервації а вижимки перетоплюють на віск. Законсервований певним чином трутневий гомегенат є не тільки ліки та добавка до їжі для людей а й чудовий корм для бджіл. Якщо отримано самі личинки, то їх можна перемолоти блендером а потім перецідити через марлю чи капрон. Отримане молочко (ГТЛ) відразу треба заморожувати або консервувати, бо інакше воно швидко втрачає цілющі властивості. Рецепти консервації наведено нижче.

     Якщо у вулик встановлено спеціальну рамку з трутневою вощиною, то личинок з таких рамок можна відділяти за допомогою медогонки а потім віджимати молочко або заморожувати їх, смажити на олії, варити чи настоювати на горілці і т.д. Смажені личинки за смаком нагадують волоські горіхи та свині шкварки.

Хімічний склад: За спектром свого хімічного складу, зокрема по складу вітамінів ГТЛ перевершує всі бджолопродукти, в тому числі мед, пергу та легендарне маточне молочко.

Гомогенат трутневих личинок (скорочено - ГТЛ) офіційна та народна медицина поки що недостатньо вивчили і незаслужено мало використовують. А це надзвичайно потужні при деяких хворобах ліки. В древньому Китаї ним лікуються та використовують для загального зміцнення і оздоровлення організму з давніх часів. Рецепти його приготування та лікування ним були знайдені в Китаї на дощечках з бамбука. Дуже популярний він також в Японії, Румунії, Кенії та постійно набирає популярності в багатьох інших країнах світу.

     Багато наших пасічників вже також належним чином оцінили цей продукт і користуються ним. І недарма, ось що він містить в своєму складі: білки, амінокислоти, вітаміни, ферменти, мікроелементи. За складом трутневе молочко приблизно на 50% схоже з маточним молочком (royal jelly – королівське желе). За результатами досліджень НДІ харчування в трутневому розплоді широко представлені рослинні стироли: кампостерин, бета - ситостерол, сигма - стерни, гідро -  сксиситостерол, вітамін А, бета - каротин та мікроелементи.     

Хімічний склад: білки 10-20%; вуглеводи 1-5,5%; жири 5-6,3%; амінокислоти 11,4%; глюкоза 3,18-5%; фруктоза, сахароза до 0,5%. 


Мікроелементи (мг.%): K-0, 50, Na-38, Ca-14, P-189, Mg-2, Fe-3, 23, Mn-4, 40, Zn-5, 54, Cu-2, Cr, Co, Ni, Ad, Au та інші.
 
Вітаміни (водо -і жиророзчинні): A 0,54 МЕ/г: ксантофіл 0,297 мг.%; B- каротин 0,426 МЕ/г; B2 0,739 мг.%; D 950 МЕ/г; холін 442,8 мг.%; нікотинова кислота 15,8 мг.%.


     Трутневе молочко відрізняється від маточного молочка неймовірною кількістю функціональних груп ферментів! Також до його складу входять сульфгідрильні групи і гормони-тестостероїди (естрадіол і прогестерон). Протеїни ж представлені вільними амінокислотами і легкозасвоюваними транспортними олігопептидами. Комплекс не гірший за Віагру.   

                                     Препарати з трутневих личинок:

Гомогенат з медом. Найбільш поширений і простий спосіб це змішати відразу після віджимання і фільтрації гомогенат з медом. 10-20 мл трутневого гомогенату із 1 л  закристалізованого меду, краще травневого та 10 мл (десертну ложку) 15-ї настоянки прополісу. Дехто пише, що треба консервувати в пропорції 1:100, як маточне молочко, є й такі, що пропонують співвідношення 1:10 і навіть 1:5. Більша проблема в тому, щоби добре вимішати мед з гомогенатом, бо вони мають різну питому вагу і можуть з часом (за кілька годин) розшаровуватися, тобто роз’єднуватися, як вода з олією. Гомогенат спливе поверх меду і окислиться та втратить свої цілющі властивості. Щоби цього не було, треба брати не свіжий рідкий мед а той, який вжи закарамелізований (як густі вершки) або почав кристалізуватися, змішувати компоненти блендером, розфасовувати в невеликі скляні банки чи коробки з харчового пластику і відразу класти такі ліки на зберігання в морозильну камеру. При температурі 15-20оС такий продукт може зберігатися до року і більше. В морозилці мед швидко кристалізується і продукт буде однорідним. Тобто можна лікуватися свіжим гомогенатом в травні-липні, а потім вживати консервований медом. Ту банку, з якої в даний час вживають ліки, треба перемістити в звичайний холодильник, між овочі, бо в заморожений навіть ложка не влізе. Вживають такі ліки по 1 столовій ложці 2-3 рази в день за 30 хвилин до їди. Їсти відразу не треба, а тримати в роті, якомога довше, щоби там засвоювалося. Не запивати 30 хвилин. Курс лікування 1-2 місяці, при потребі після двотижневої перерви можна повторити. Легкозбудливим людям варто відмовитися від вечірнього вживання або зменшити вечірню дозу препаратів ГТЛ, бо вони в декого можуть спричинити безсоння через свою тонізуючу дію.

Настойка 20%-на. (гомогенат на горілці). Беруть 20 мл профільтрованого свіжого гомогенату на 80 мл горілки і настоюють в темному прохолодному місці 7-10 днів. Після того зливають з осаду (можна перецідити через вату). Зберігають в скляних банках з темного скла, в холодильнику. Термін придатності – до 1 року. Вживають по 20 капель на 2 столові ложки води 3 рази в день за 30 хвилин до їди. Деякі автори пропонують 10%-ну настойку. Тоді її треба вживати не по 20 а по 40 капель на кожен прийом. Тривалість курсів лікування як і для ГТЛ з медом.

Настойка трутневих личинок.  Для її приготування беруть 20 грам трутневих личинок у віці приблизно 7 днів і заливають 80 мл горілки. Дехто радить заливати чистим спиртом, але від спирту білки личинки можуть звернутися і толку буде мало. Настоювати треба 7-10 днів в темному прохолодному місці, щодня збовтуючи. Потім настойку треба злити, перецідити через вату чи 3-4 шари марлі і розлити в пляшечки з темного скла. Зберігати в холодильнику. Термін придатності – до 1 рокую. Пити по 30-40 капель на 2 столові ложки води 3 рази в день за 30 хвилин до їди. 

Гомогенат з цукром. Для цього беруть певну кількість свіжоприготованого ГТЛ і при постійному помішуванні додають цукор. Вимішують до утворення пастоподібної по консистенції маси, слідкуючи, щоби кристалики цукру повністю розчинилися. Цю процедуру треба робити досить швидко, бо ГТЛ при кімнатній температурі і ще й при сонячному освітленні приблизно за годину втрачає майже всі свої лікувальні властивості. Приготований таким чином продукт треба перекласти в невеликі скляні банки і зберігати в холодильнику. Термін зберігання – до 1 року. Вживати по 1 чайній ложці 2-3 рази в день за 30 хвилин до їди. Тримати під язиком до повного розчинення. Не запивати 30 хвилин.

Інший спосіб консервації це змішати свіжовичавлений гомогенат з лактозою і глюкозою в пропорції 1:6, тобто на 1 л трутневого гемогенату треба дати 6 літрів суміші глюкози та лактози в рівній пропорції. Змішувати це все рекомендують в фарфоровій ступі, перетираючи до однорідної маси. Потім це розливається в банки і зберігається відкритим до природного висушування кілька місяців і ніби то може зберігатися в звичайних умовах до 3-х років, не втрачаючи своїх лікувальних властивостей. Я такого робити не пробував і думаю, що для простого пасічника з села складно шукати глюкозу а тим більше лактозу і перемішувати їх з гомогенатом в фарфоровій ступі. Це швидше фантазування теоретиків, які самі цього ніколи не робили а може й вулика не бачили. Для чого такі складності і для чого зберігати консервований гомогенат 3 роки, коли щороку можна приготувати свіжу продукцію.

Смажені личинки трутнів. Личинки трутнів злегка підсмажити на олії, підсолити до смаку і вживати по 50-70 грам в день. За смаком вони нагадують волоські горіхи чи свинні шкварки.

Гемогенат сушений. Трутневий гемогенат сушать при певних умовах, потім перемелюють і вживають по 2 г в день.

Личинки сушені. Личинки трутнів сушать в печі чи духовці до вологості 8%, потім перемелюють і вживають по 2 г в день.

Свіжозаморожений ГТЛ. Для заморожування свіжий ГТЛ в об’ємі денної дози (2-3 грами) наливають в поліетиленові пакети, закривають їх і відразу кладуть в морозильну камеру для заморожування. Надалі до вживання він так і зберігається в морозильній камері при температурі 15-20оС до споживання. Перед споживанням (вечором) денну дозу переносять в холодильник для розмерзання. Зранку за 30 хвилин до їди кладуть в рот і смокчуть як карамельку. 30 хвилин не запивають. Вживають 1 раз в день. Курс лікування як і ГТЛ з медом. Можна заморожувати ГТЛ, набираючи його в медичний шприц (без голки) і також відразу заморожувати і зберігати в морозильній камері. Можна також заморожувати як лід для напоїв.

Компреси з гомогенату. Свіжі трутневі личинки подрібнюють, фільтрують через марлю чи капрон, наносять на проблемні місця, намазавши на м’яку тканину, поверх дають вологонепроникний матеріал і фіксують як звичайний компрес.

Маски з гемогенату. Помити обличчя і трохи розпарити його. Зробити масаж шкіри обличчя з невеликою кількістю крему-пілінгу. Потім змити лице теплою водою, просушити рушником. Після цього нанести на шкіру свіже трутневе молочко і легкими масажними рухами розподілити його по шкірі обличчя і шиї. Також можна личинкове молочко змішати з медом (1:5) і таким же чином нанести на обличчя, шию, кисті рук. Побути з такою маскою 15-20 хвилин і змити її теплою водою без мила.

Трутневий гемогенат з пергою. Для ефективнішої дії трутневого гемогенату його рекомендують вживати разом (паралельно) з пергою. Тоді організм оновлюється в цілому.

Варені трутневі личинки.  В Китаї, Японії та ряді інших країн трутневі личинки також варять, охолоджують і фасують для реалізації. Це фактично біологічно активна добавка до їжі. Споживати її можна по 50-70 грамів на день.

Настойка трутнів. Дана стаття власне не про трутнів, але це до теми. В одному з журналів про бджільництво я прочитав пораду одного старого пасічника як можна зберегти нормальну статеву активність на тривалий період. Для цього треба наловити на прилітній дошці вулика трутнів, які повертаються з польотів і залити їх горілкою та настояти. Потім цю настойку пити як засіб, що стимулює чоловічу потенцію. Більше деталей не вказувалося. Я декілька разів готував таку настойку і ті, хто її пили, були задоволені результатом.

                           Використання в офіційній і народній медицині:

     Препарати з ГТЛ мають загальнозміцнюючу, стимулюючу та тонізуючу дію. Вони зміцнюють нервову систему, відновлюють та поліпшують обмін речових, нормалізують гормональний баланс, нормалізують порушені функції органів, значно поліпшують живлення тканин. Але мабуть найбільш яскраво виражено препарати ГТЛ проявляють себе в позитивному впливі на статеву сферу чоловіків і жінок.

Вплив на статеву сферу: Як вже було сказано, ГТЛ на 50% складається з тих же компонентів, що і маточне молочко, але відрізняється більшою кількістю функціональних груп ферментів, а також гор­монів. Завдяки такому набору речовин трут­неве молочко сприяє прискореному відновленню біохімічних и масометричних характеристик сім’яників і передміхурової залози, виступаючи стимулятором центральних механізмів регуляції інтенсивності вироблення чоловічих статевих гормонів, що сприяє виробленню сперми (сперматогенез) у мужчин. По відгуках мужчин, які постійно приймають гомогенат, цей натуральний препарат суттєво ефективніший хімічної віагри.

    Дослідження показують, що прийом ГТЛ стимулює функціонування яєчників і у жінок. Причому стимулюючий вплив на активність статевих залоз у гомогенату вираже­но навіть більше, ніж у маточного молочка. Пояснюється такий ефект тим, що в ГТЛ стероїдних гормонів в 5–10 разів більше, ніж в маточному молочку.

     Все це дозволяє з впевненістю стверджувати, що прийом ГТЛ нормалізує сферу інтим­них відносин в сім’ї зі всіма позитивними наслідками, які з цього факту випливають.        

       Тому препарати ГТЛ з успіхом використовуються для лікування статевої слабості мужчин, імпотенції, простатиту та аденоми простати.  Вони відновлюють статевий потяг та підсилюють чоловічу потенцію. Використовуються також при клімаксі та безплідді як в чоловіків так і в жінок. В цих випадках можна використовувати будь-які препарати ГТЛ, рецепти приготування яких вказано вище. Для лікування хвороб статевої сфери, як і для загального зміцнення організму, рекомендується поєднувати прийом препаратів ГТЛ з пергою (бджолиним хлібом). Процес лікування триває декілька місяців. Після кожних 2-х місяців прийому треба робити перерву на 2 тижні.

      Протипухлинні властивості препаратів ГТЛ проявляють себе досить виражено. Регулярне вживання продукту може попередити, а також вилікувати простатит, аденому простати, ліпому (вид жировиків), мастопатію, фіброму. При лікуванні вищевказаних захворювань добре поєднувати прийом ГТЛ з пергою (бджолиний хліб). ГТЛ приймають один раз в день (зранку), а пергу 3 рази в день. Курс лікування – 4-5 місяців. Ліпоми розсмоктуються набагато швидше.

       Хвороби обміну речовин: Завдяки напрочуд багатому хімічному складу ГТЛ забезпечує організм людини багатьма необхідними речовинами, які забезпечують правильний обмін речовин та усувають порушення гормонального фону. Нормалізується робота ендокринної системи, стимулюється білково-водний обмін, відновлюється живлення тканин. ГТЛ підтримує кислотно-лужний баланс в організмі. Дуже корисні продукти з ГТЛ для щитовидної залози, зокрема при гіпотиреозі. Гормони, що містяться в личинковому молочку, допомагають відновити функції органів ендокринної системи. Якщо личинкове молочко вживати з пергою (1:2), то при цьому зоб зменшується або взагалі зникає. Курс вживання не більше 3-4 місяців.

       Загальні хвороби організму: Препарати ГТЛ мають виражену загальнозміцнюючу дію, оздоровлюють, тонізують та омолоджують всі системи організму. Вони нормалізують порушені функції органів та в кінцевому підсумку сприяють довголіттю. Ті пасічники, які регулярно з профілактичною метою вживають препарати ГТЛ, є довгожителями і до глибокої старості зберігають високу фізичну активність. ГТЛ підвищує загальну, фізичну та розумову витривалість. Його добре приймати людям, які ослаблені після важкої фізичної чи розумової праці, важких хвороб та в період реабілітації після операцій, хворим на туберкульоз. 

      Захворювання нервової системи:  Препарати ГТЛ регулюють роботу центральної нервової системи, допомагаючи при психічній перевтомі, стресах, депресіях, неврозах, підвищують витривалість людини до високих емоційних навантажень. Вони піднімають загальний стан духу, підвищують настрій та роблять людину бадьорішою не тільки фізично а й психічно. Регулярний прийом ГТЛ ліквідовує безсоння і забезпечує повноцінний сон. Однак прийом препарату у вечірній час може надто збадьорити організм і утруднити  сам процес засинання. Тому людям із нестійкою нервовою системою слід обережно відноситися до прийому цих препаратів у вечірній час: зменшити його прийом або зовсім відмінити вечірній прийом.  

     Серцево-судинна система:  Препарати ГТЛ зменшують зайвий холестерин в кровоносній системі і таким чином регулюють тонус кровоносних судин попереджують і лікують атеросклероз і стабілізують артеріальний тиск, зокрема при гіпертонії. 

     Система травлення:  Регулярний прийом навіть в невеликих кількостях препаратів ГТЛ сприяє нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту, усуває порушення метаболіту та різні дисфункції системи травлення їжі. Препарати ГТЛ мають легку діуретичну дію. Його також рекомендують при відсутності апетиту в дорослих та дітей. Сирі (свіжі чи заморожені) та смажені личинки можна застосовувати по 50-70 грам в день для дієтичного харчування.   

     Опорно-рухова система:  Компреси чи мазі з ГТЛ можна використовувати для лікування деяких видів артритів, хвороб хребта, зокрема остеохондрозу. В цих випадках доречно крім накладання пов’язок чи легкого масажування вживати препарати ГТЛ внутрішньо.

     Шкірні захворювання: Компреси та мазі з ГТЛ є чудовим лікувальним засобом при лікуванні деяких шкірних захворювань. Зокрема їх використовують при екземах, грибкових захворюваннях, як протизапальне та ранозагоююче. Мазь на основі трутневого гомогенату дуже добре зарекомендувала себе при лікуванні трофічних виразок, варикозного розширення вен, тромбофлебіту. Паралельно с вживанням мазі треба приймати гомогенат і внутрішньо, тобто впливати на хворобу з двох сторін. При умові правильного лікування приблизно через тиждень рани затягуються і загоюються.  

      Свіжоприготований гомогенат є кращим за всі патентовані маски для шкіри обличчя, шиї, рук. Такої кількості натуральних протеїнів, незамінних амінокислот, гормонів і ферментів немає в жодному зі штучних засобів. І ціна такої маски не йде ні в яке порівняння з тими засобами, які продаються в косметичних магазинах чи салонах. Свіжоприготований ГТЛ накладаються на тіло як описано вище, в описі препаратів з ГТЛ. В міжсезоння для масок можна скористатися законсервованим ГТЛ (з медом, замороженим, або змішати з ланоліном чи іншою основою горілчану настойку ГТЛ).

     Токсичні, вірусні, інфекційні: Завдяки здатності значно підвищувати імунітет людини трутневий гомогенат посилює захисні сили організму, запобігає інфекційним, простудним та алергічним захворюванням. Препарати ГТЛ мають виражену противірусну дію щодо вірусів гепатиту і мають гепатотропний ефект (захищають печінку від бактеріальних токсинів, надлишку аміаку в організмі, впливу радіоактивного опромінення, отруйних речовин, гопоксії). Вони також запобігають жировому переродженню печінки.

     Жіночі хвороби:  Як вже згадувалося, препарати ГТЛ мають дуже позитивний вплив на статеву сферу як чоловіків так і жінок. Проявляється це не тільки в усуненні неполадків в суто сексуальній сфері, відновленні сексуального потягу та здатності до продовження роду, але й лікуванні ряду інших жіночих захворювань. Зокрема в жінок на фоні прийому препаратів ГТЛ зникають головні болі, запаморочення, значно легше переходить клімакс, розсмоктуються доброякісні пухлини (міома, фіброма). При пухлинах треба поєднувати вживання ГТЛ з пергою, а для боротьби з надмірними матковими кровотечами треба вдатися до короткотермінового вживання збільшених доз гомогенату.

     Дитячі хвороби:  Дітям препарати з трутневих личинок не протипоказані, навпаки вони корисні їм як загальнозміцнюючий засіб, який запобігатиме багатьом захворюванням, збагачує організм вітамінами, мікроелементами та іншими цінними речовинами. Добре себе зарекомендували препарати ГТЛ (смажені личинки, з медом) при відставанні дітей в фізичному, розумовому та статевому розвитку. Дітям треба давати дозу препаратів в два рази менше, ніж дорослим. Зокрема ослабленим дітям треба давати свіже чи заморожене трутневе молочко з медом (2:1) по 1 чайній ложці в день.

     На завершення, описуючи народний досвід лікування ГТЛ хочу додати, що він також використовується для поліпшення зору та разом з відповідними лікарськими рослинами для лікування захворювань очей.

Протипоказання при використанні, сумісність, побічна дія. Гомогенат трутневих личинок (ГТЛ) практично не має протипоказань. Звичайно, що він протипоказаний тим, в кого є індивідуальна непереносимість до нього. Тривале передозування препаратів може спричинити порушення обміну речовин та порушення в діяльності центральної нервової системи. Людям, які мають легку збудливість, не варто приймати препарати ГТЛ під вечір, бо це може спричинити порушення сну. В деяких джерелах зустрічається рекомендація не приймати препарати ГТЛ під час загострення інфекційних хвороб, людям із злоякісними пухлинами та із захворюванням кори наднирників.

                                                                                         З повагою, Роман Савчишин