ОЧИТОК ПУРПУРНИЙ 

Латинська назва: Sedum purpureum I.

Російська назва: очиток пурпурный,

Народні назви: заяча капуста, скрипун, седум, жива вода.

Схожі види: Очиток великий, очиток білий.

Хімічний склад. Надземна частина очитка пурпурного містить органічні кислоти (лимонна, яблучна, щавелева), сліди алкалоїдів, поліфеноли, макроелементи (мг/г)- К- 21,8, Са – 24,4, Mg – 17,1, Fe – 0,2; мікроелементи (мкг/г) – Mn -0,11, Cu- 0,71, Zn- 0,28, Cr- 0,16, Al- 0,22, Ва- 2,88, V-0,09, Se – 6,86, Ni – 0,28, Sr – 1,94, Pb – 0,14, В – 8,0; концентрує Sr, Se, Ba, Cu.

Сировина, місця, правила і строки збору та зберігання. Багаторічна рослина з роду суккулентних. Стебла прямостоячі, висотою від 20 до 70 см, зверху іноді розгалужене. Росте переважно кущом з кількох стебел. Листки м’ясисті, чергові, довжиною 5-6 см, сизі, зрідка продовгуваті. Квіти (пелюстки) очитка пурпурного мають специфічний пурпурний, ліловий або рожевий колір. Корені – м’ясисті бульби. Цвіте з середини липня до вересня. Росте зрідка на відкритих місцях або лісових галявинах, в степах, вздовж доріг чи по берегах річок, може зустрічатися як бур’ян в посівах. Віддає перевагу солончакам, сухим піщаним чи кам’янистим місцям. Очиток великий відрізняється від очитка пурпурного білими або жовтуватими квітками і супротивними листками на стеблі. Очитки часто висаджують в квітниках, в альпійських гірках, на клумбах і т.д. Надземну частину рослини збирають і сушать під час цвітіння. Оскільки ця рослина добре утримує вологу і погано сохне, її перед сушінням можна ошпарити окропом, вбивши здатність до проростання, і тоді сушити. Корені сушать восени. Їх витрушують від землі, промивають проточною водою, розрізають вздовж на 4 частини і прив’ялюють на сонці день-два. Після того досушують в теплому, добре провітрюваному приміщенні. Можна в негарячій духовці чи на печі. Зберігати в закритих банках чи коробках, в сухому місці, оберігаючи від вологи. Термін зберігання сировини – 2 роки.

Протипоказання при використанні, сумісність, побічна дія. Очиток пурпурний практично не має протипоказань. Він дещо піднімає кров’яний тиск, тому при передозуванні може настати перезбудження. В рідких випадках може бути головокружіння і головний біль. Не рекомендують вживати при вагітності та лактації.

     

                              Використання в офіційній і народній медицині.

         

   Препарати з очитка пурпурного:

    Сировиною для ліків з очитка пурпурного є як надземна частина рослини, так і бульбовидне кореневище. З очитка пурпурного готують декілька видів лікувальних засобів. Найбільш поширеними в народній медицині є водний настій свіжої чи сушеної надземної частини та настойка на горілці. Залежно від сезону та потреби використовуються також інші препарати, зокрема порошок з висушеної трави чи кореневища, сік як у свіжому виді так і законсервований спиртом, з медом і вином. Ось рецепти їх приготування та використання:

Настойка. 100 грам свіжої трави настояти в 0,5 л горілки. Настоювати 2 тижні. Відцідити і пити по 1 столовій ложці 3 рази в день перед їдою. Запивати водою.

Водний настій. 1 столову ложку без гірки сухої трави очитка залити 1 стаканом (200 мл) окропу, настояти в закритій посудині 2 години, процідити і пити по 50 мл 3-4 рази в день після їди. Рим Ахмедов. (інші пишуть – по 30 мл 3-4 рази в день).

Порошок. Пити порошок трави по 1 чайній ложці 3 рази в день, запиваючи водою.

Свіжий сік. Надземну частину рослини промити, ошпарити окропом, пропустити через м’ясорубку і віджати сік через 3-4 шари марлі. Розбавити водою 1:1 і прокип’ятити 3 хвилини. Пити 1 столовій ложці 3 рази в день перед їдою.

Заспиртований сік.  Свіжовижатий сік змішати пополам з горілкою. Пити по 20 капель 3 рази в день перед їдою.

«Жива вода».  Живою водою називають звичайну питну воду, пропущену через потовчене свіже листя очитка. Можна перемолоти блендером 500 грам листя, скласти його в літрову банку і залити водою до верху банки. Настояти кілька годин в прохолодному місці і віджати. Пити по чайній ложці 3 рази в день до їди а також використовувати для лікування шкірних захворювань (промивання, примочки, компреси).

Сік з медом і вином. Взяти 750 мл свіжого соку очитка, добавити 1 л і 250 мл меду та 1,75 л хорошого вина. Витримати тиждень. Пити перший тиждень по 1 чайній ложці, наступні 5 тижнів по столовій ложці 3 рази в день за 2 години до їди. При хворобах органів дихання, гіпертонії, грипі, подагрі, радикуліті, гаймориті, екземі. При злоякісних новоутвореннях пити по 20 капель 3-4 рази в день в поєднанні з іншими протипухлинними та допоміжними травами чи грибами (болиголов, бузина трав’яниста, березова губка, веселка, мухомор, чага, чистотіл, аконіт). При гіпертонічній хворобі та гіпотонії починати з 10 капель 3 рази в день перед їдою, слідкуючи за тиском. Через тиждень, якщо не буде побічних дій можна повільно піднімати кількість капель на разовий прийом, але не більше як 30.

Біолар. Цей препарат був розроблений в кінці минулого століття фітотерапевтом В.Купчиним спільно з хірургами-онкологами і показав свою високу ефективність при лікування статевих органів і молочних залоз. 

Приготування препарату «Біолар»: сік трави очитка, сік ягід малини або калини, мед квітковий взяти по 200 мл, бефунгін – 100 мл, 10%-ні спиртові настойки чистотілу, чини чорної, ряски малої, полину гіркого, подорожника великого, нагідок, герані криваво-червоної – по 100 мл. Якщо самому готувати настойки, то сировину треба збирати під час цвітіння, подрібнити і заповнити кожною рослиною окремо майже повну посудину, залити 70% спиртом на палець вище  маси. Настояти 2 тижні в темному місці. Після відціджування відстояти 3 дні. Так готується есенція кожної рослини, розбавивши 30 мл есенції 70 мл горілки отримаємо 100 мл настойки. Всі названі інгредієнти змішати і настояти не менше доби. Препарат приймати 3 рази в день по 1 чайній ложці за 20-30 хвилин до їди. Біолар досить ефективний при лікуванні простатиту та аденоми передміхурової залози, запальних захворювань жіночих статевих органів, кістозу яєчників, фіброміоми матки. В ході лікувального процесу розсмоктуються кіста молочних залоз та аденома, нормалізується менструальний цикл. Він здатний підвищувати імунітет, стабілізувати гормональний баланс, поліпшувати функцію щитовидної залози, а також стабілізувати функцію органів дихання, системи травлення та підшлункової залози. Препарат також благотворно впливає на центральну нервову систему. (сайт: нармедблог).

Сушені корені. Свіжовикопані корені очитка промити, розрізати вздовж на 4 частини, прив’ялити на сонці і висушити в негарячій духовці чи на печі. Строк зберігання – 2 роки. Перед вживанням у вигляді порошку, - перемолоти на кавомолці.

Сік коренів. Свіжі корені очистити від землі, промити під проточною водою, перемолоти м’ясорубкою чи блендером і віджати через 3-4 шари марлі. Зберігати в холодильнику до тижня. Кожного тижня готувати нову порцію. Використовують проти гельмінтів та новоутворень.

Препарат «Біосед». Готують з листя схожого виду, - очитка великого. Використовується як біогенний стимулятор та при лікуванні багатьох хвороб, але протипоказаний при злоякісних пухлинах, гастриті, маткових кровотечах.

    

     Дозування препаратів та курси лікування. Як вже зазначалося, очиток пурпурний абсолютно не токсичний і практично не має протипоказань. Можливо тому практично ніхто зі знахарів та науковців, описуючи лікування ним не вказує тривалості курсів лікування. Якщо для таких захворювань, як шкірні та простудні, чи деякі інші, які переважно швидко піддаються лікуванню, все зрозуміло, тобто прийом препаратів припиняється після настання сталого поліпшення, то з важкими хворобами трохи складніше. Курси лікування раку, туберкульозу, безпліддя чи деяких інших захворювань не можуть бути 2-3 тижні, а значно довше. Тому, яким би нетоксичним не був очиток, треба час від часу робити перерви. Наприклад після кожного місяця прийому препарату з очитка робити перерву на 7-10 днів. Це дасть організму можливість звільнитися від небажаних речовин, які там могли накопичитися, і одночасно буде унеможливлене звикання організму до цього препарату.  

     Протипухлинні властивості очитка пурпурного.

    Відомий травник з Уфи Рим Ахмедов в книзі «Растения - твои друзья и недруги»  (Уфа, Китап, 2006р., стор.203) пише, що очиток пурпурний «це один з  біогенних стимуляторів, який по біологічній активності перевищує препарати алое, але без їх протипоказань. Його протипухлинна активність набагато перевищує болиголов і на відміну від нього, він абсолютно не токсичний. Очиток пурпурний входить до числа найсильніших імуностимулюючих засобів, але діє на організм не як бич, а м'ягко, лагідно». Рим Ахмедов та інші цілителі рекомендують вживати препарати очитка пурпурного при раку будь-якої локалізації. Деякі автори наголошують на більш успішній боротьбі очитка з пухлинами печінки та жовчного міхура. Для цього переважно використовується водний настій листя. 1 столову ложку без гірки сухої трави очитка залити 1 стаканом (200 мл) окропу, настояти в закритій посудині 2 години, процідити і пити по 50 мл 3-4 рази в день після їди. Курс лікування – 2-3 місяці. Після 7-10-денної перерви можна повторити. Одночасно приймати інші протипухлинні засоби народної медицини (гриби, трави). Також можна використовувати сік очитка з медом і вином, порошок кореня з медом.

     При зовнішніх злоякісних пухлинах (рак шкіри, губи) додатково до внутрішнього вживання препаратів очитка рекомендується застосовувати «живу воду» з листя очитка.

      При опуханні залоз рекомендується змазувати їх порошком очитка з вершками.

     Хвороби обміну речовин: Очиток пурпурний посилює та поліпшує обмін речовин в організмі. Особливо добре регулює очиток порушення білкового обміну, збільшуючи кількість загального білка. Внаслідок прийому препаратів очитка стабілізується також гормональний баланс, поліпшується робота щитовидної залози та прискорюється регенерація тканин. Для лікування порушень обміну речовин рекомендується в основному водний настій або спиртова настойка листя очитка. При цинзі рекомендують настій свіжого листя, а при лікуванні подагри перевагу слід віддати сокові рослини з медом та вином.

     Загальні хвороби організму: Як вже згадувалося, очиток пурпурний є дуже сильним біогенним стимулятором і є чудовим імуностимулюючим засобом, що мобілізує захисні сили організму на запобігання та лікування хвороб. Всі препарати очитка мають тонізуючу та загальнозміцнювальну дію. Використовуються для зміцнення сил при загальній слабості, фізичному виснаженні, астенії, анемії, туберкульозі легень, і як протизапальний засіб. Варто зазначити, що очиток пурпурний як і женьшень та перстач білий сприяє довголіттю. В цих випадках підійдуть водний настій листя та сік трави з медом і вином. При ревматизмі рекомендують робити парові ванни з трави очитка. 

     Захворювання нервової системи: Водний настій трави очитка використовують при нервових та психічних розладах, зокрема при епілепсії, переляк. Сік та настій трави зміцнюють нервову систему, зменшують її збудливість. 

     Хвороби органів голови: В стоматології препарати очитка пурпурного використовуються як протизапальний засіб. Зокрема при стоматиті, парадонтозі, запаленні ясен та молочниці рекомендується змазувати порожнину рота соком з листя очитка. При молочниці можна змазувати хворі місця соком листя з медом.

     При опіках та помутнінні рогівки очей рекомендується використовувати спиртову настойку листя, яку закапують в очі, розвівши чистою водою, щоби менше пекло.

     Хвороби органів дихання та простудні: Препарати очитка пурпурного як добрий протизапальний та загальнозміцнюючий засіб успішно застосовуються при запаленні легенів, астмі, бронхітах, застудах, ангіні, гаймориті, в тому числі хронічному. В цих випадках застосовується як водний настій рослини так і суміш соку надземної частини з медом і вином. Настій трави також застосовується при туберкульозі, легеневих кровотечах та кровохарканні.

     Серцево-судинна система: Очиток пурпурний є однією з небагатьох рослин, яка здатна регулювати артеріальний тиск. Вище вже зазначалося, що препарати очитка пурпурного дещо піднімають артеріальний тиск. І для людей з вираженою гіпертонією це єдина засторога до прийому препаратів очитка. Проте, в невеликих дозах очиток пурпурний знижує артеріальний тиск. Для цього п’ють сік листя рослини з медом та вином, приготовлений по вказаному вище рецепту. Дозу треба підбирати кожному індивідуально, залежно від реакції організму. Починати треба як при гіпертонічній хворобі так і при  гіпотонії з 10 капель 3 рази в день перед їдою, слідкуючи за тиском. Через тиждень, якщо не буде побічних дій, можна повільно піднімати кількість капель на разовий прийом, але не більше як 30.

      Очиток стимулює роботу серцево-судинної системи, зміцнює серцевий м’яз, підвищує тонус та амплітуду серцевих скорочень, підтримує ослаблені функції серцево-судинної системи. Його можна використовувати при аритмії, тахікардії, ішемічній хворобі та інших хронічних хворобах серця а також як кровоспинний засіб при внутрішніх кровотечах, варикозних та трофічних виразках.

       Препарати очитка пурпурного також відновлюють склад крові, очищують її, посилюють регенерацію білків в крові, особливо при кровотечах і значній втраті крові.

       Для стимуляції роботи серцево-судинної системи та відновлення нормального складу крові добре підходить сік листя з медом та вином і водний настій листя. При трофічних виразках можна робити примочки з водного настою чи настойки або накладати компреси на кілька годин. 

     Система травлення: Очиток стабілізує роботу шлунково-кишкового тракту, нормалізує секреторну функцію шлунку, усуває порушення метаболізму. Успішно він справляється з хронічними хворобами кишечника, печінки та жовчного міхура, болях в ділянці шлунку та кишечника, виразками шлунку та дванадцятипалої кишки. В цих випадках можна застосовувати як настойку чи водний настій листя так і сік рослини з медом і вином. Надземну частину рослини (водний настій) використовують також при діареї, шлункових кровотечах та гепатиті. Для виведення гельмінтів використовується свіжий сік рослини. При геморої для загоювання і зменшення шишок прикладають потовчене свіже листя або розпарену сушену траву. 

      Сечостатева система. Урологія: При хворобах нирок та сечового міхура очиток підтримує їх ослаблені функції. При потребі виведення з організму зайвої рідини (наприклад при водянці) очиток пурпурний є одним з кращих засобів. Приписують його також при сечокам’яній хворобі. В усіх цих випадках перевагу слід надавати водному настою трави.

     Опірно-рухова система: Народна легенда стверджує, що стародавній слов’янський богатир Ілля Муромець вилікувався від захворювання суглобів саме завдяки очитку пурпурному. Експертиза мощів Іллі Муромця, які знаходяться в Києво-Печерській Лаврі, була проведена в 1988 році і підтвердила, що там похований мужчина віком 40-45 років, який в юності був хворий на параліч кінцівок. В літературі з народної медицини є припущення, що це було відкладення солей. В будь-якому разі очиток пурпурний дійсно розсмоктує відкладення солей в суглобах, його водний настій усуває болі в костях та суглобах, прискорює процес зростання кісток при переломах, лікує ревматичне ураження суглобів та тендовагініт (запалення внутрішньої оболонки сухожилля м’язів). (Очитків є багато, але всі вони мають досить однорідний склад і властивості. Я добре пам’ятаю, як я прохання одного знахаря, який лікував в моєї бабки перелом ноги, я ще дитиною в 60-х роках минулого століття збирав очиток їдкий, кору берези та живицю. Що він з цим всім робив, не пам’ятаю, але примочки з очитка і кори берези пам’ятаю). Припарки із свіжого листя очитка пурпурного накладають також при артритах, а сік очитка з медом і вином застосовується при радикуліті. 

     Шкірні захворювання: Очиток пурпурний має одну з народних назв, - жива вода. Це певною мірою пов’язане із здатністю його соку та інших препаратів загоювати рани, трофічні, варикозні та інші виразки, опіки, екземи, забиття, травми, афти, нариви, фурункули, панариції, усувати мозолі, бородавки, шкірний зуд. Зокрема при ранах, порізах, виразках, наривах, фурункулах, забиттях рекомендують робити компреси з потовченого листя свіжої або розпареного листя сушеної трави, а в перервах промивати свіжим соком чи так званою живою водою. При лишаях рекомендується прикладати компреси із соку листя з мукою.

     Вірусні та інфекційні захворювання: Завдяки тому, що очиток пурпурний є одним з найкращих імуностимулюючих засобів, його препарати успішно використовуються для загального зміцнення організму та його здатності боротися з різного роду вірусами та інфекціями, зокрема такими як грип, малярія та різного роду бактеріями.   

     Хвороби репродуктивної системи: При імпотенції, жіночому безплідді Рим Ахмедов рекомендує настій в пропорції з 2-х столових ложок сушеної трави в 2-х стаканах окропу. Витримують під кришкою в теплі 1 годину. Процідити і пити по півстакана 4 рази в день до їди.

     Жіночі хвороби: Одним  з достоїнств очитка пурпурного є здатність нормалізувати менструальний цикл та зупиняти стійкі маткові кровотечі, особливо в клімактеричний період, коли не допомагають ін’єкції і таблетки. Лікують ним також фіброміому та міому матки, кістоз яєчників, кісти молочних залоз, запалення жіночих статевих органів, зокрема яєчників і маточних труб. В цих випадках застосовується водний настій трави або препарат біолар.  

     Дитячі хвороби: Лікування дітей очитком практично ніде окремо не обумовлюється. В літературі є відомості про лікування водним настоєм очитка дитячих діатезів. Крім змащування тіла водним настоєм треба вживати його всередину. Оскільки очиток нетоксичний, його можна давати дітям при тих же хворобах, що і дорослим, дотримуючись розумного дозування.

    На завершення хочу сказати, що зі свіжого листя очитка пурпурного можна робити салати, готувати перші страви, заквашувати і засолювати їх на зиму як капусту. Така їжа тільки додасть здоров’я.

                                                                                         З повагою, Роман Савчишин