Воскова міль


Українська назва: воскова моль, велика воскова моль, мала воскова моль

латинська: Galleria mellonella L. (велика) Achroia grisella (мала).

російська назва: восковая моль, большая восковая моль, малая восковая моль, огнёвка,

народні назви: мотилиця, шашень.

 Коротка характеристика: воскова моль це один з найбільших ворогів у бджільництві, адже вона нищить рамки зі стільниками, але водночас є дуже цінними ліками.

 

 Що ж воно таке і звідки береться. У вуликах є рамки, в яких пасічником встановлюється вощина (тонка пластинка воску із зачатками чарунок (комірок). Надалі бджоли, підкоряючись інстинкту добудовують на них з воску під кутом 45 градусів шестигранні чарунки. Так в площині рамки робиться стільник. В чарунках стільників бджоли виводять майбутнє потомство (вирощують личинки бджіл), складають про запас мед (вуглеводи) та пергу (білковий корм). Перга це коротко кажучи спеціально оброблений бджолами і складений в чарунки квітковий пилок. Ось ця перга є основним джерелом харчування для личинок так званої воскової молі, - невеличких метеликів, які відкладають свої яйця в бджолиних чарунках. Личинки в пошуках корму (перги) роблять ходи в стільниках, з'їдають пергу, нищать чарунки і роблять стільники непридатними. В себе на пасіці мені також раніше доводилося перетоплювати на віск пошкоджені стільники і заміняти їх новими. З точки зору пасічника ніби явна шкода, а з  точки зору деяких хворих це неабиякі ліки. А суть в тому, що практично ніяка речовина в світі не здатна розчиняти і переробляти віск, з якого зроблені чарунки, і лише воскова моль на це здатна. І що з  того, скажете Ви. А справа в тому, що зловісна паличка Коха, яка є збудником туберкульозу має оболонку з речовини, яка практично є воском. Тому настойка воскової молі здатна розчиняти захисне покриття палички Коха. Паличка стає беззахисною перед дією введених в організм ліків та антитіл, які виробляються організмом самого хворого і таким чином препарати воскової молі допомагають лікувати туберкульоз. І це не єдина корисна властивість воскової молі для здоров'я людини. До нас дійшли відомості що ще в стародавньому Єгипті жінки фараонів використовували похідні личинок воскової молі для збереження краси і продовження молодості.


     Омолоджуючий ефект настойки воскової молі обумовлений вмістом трьох незамінних амінокислот: валіну, лейцину та ізолейцину. Недавні дослідження групи вчених з університету м.Мілана вияснили, як зробити людське життя більш тривалим. Італійські вчені вважають, що в цьому допоможе особлива суміш  або "еліксир молодості"  із вищевказаних трьох амінокислот. Ці амінокислоти незамінні, так як в організмі людини не синтезуються, але необхідні їй для нормальної життєдіяльності.


      Письмові згадки про використання в лікувальних цілях настойки воскової молі серед слов'янських народів з'явилися в 17-му столітті з розвитком писемності. Зокрема використовували препарати воскової молі для лікування ... В кінці 20-го століття відомий російський дослідник, лауреат Нобелівської премії І.І. Мєчніков, намагаючись створити вакцину від туберкульозу, висунув припущення, що ферменти, які воскова моль виділяє для розщеплення воску, можуть розщеплювати оболонку збудника туберкульозу палички Коха, яка по своїй хімічній структурі ідентична воску. В результаті ретельних досліджень ці припущення підтвердилися. І хоча вакцину вченим поки що винайти не вдалося, але здатність ферментів личинок воскової молі розчиняти оболонку палички Коха була підтверджена. Відомий російський лікар С.А.Мухін, який в молоді роки захворів на туберкульоз легенів і вилікувався за допомогою настойки воскової молі, в своїй лікувальній практиці широко використовував препарати з личинок воскової молі при лікуванні серцево-судинних захворювань і досягав при цьому хороших результатів. С. А. Мухін із співробітниками створили в свій час комплекс “Віта”, який включав екстракт воскової молі, для зменшення стенокардії та задишки. При використанні екстракту воскової молі протягом 2-4 тижнів пацієнтами, які перенесли інфаркт міокарда , спостерігалося зникнення приступів стенокардії, зменшення ознак серцевої недостатності, гальмування розвитку атеросклерозу. Препарат виявився ефективним в післяінфарктний період для розсмоктування рубців (приймати треба 1,5 — 2 місяці).


     Препарати воскової молі в даний час застосовуються не тільки при лікуванні різних форм туберкульозу, але й інших бронхо-легеневих захворювань, хвороб репродуктивної та серцево-судинної системи, в онкології, педіатрії, гінекології, спортивній медицині та  інших випадках.     


      Тому давайте познайомимося з цією істотою та її лікувальними властивостями ближче.

      Є два види воскової молі: велика воскова моль,- Galleria mellonella L.  і мала воскова моль,-  Achroia grisella. Мала звичайно менша (розмах крил становить 16-24 мм), рідше зустрічається і личинки її менші, але мають такі ж лікувальні властивості. Велика воскова моль має розмах крил 18-38 мм і зустрічається повсюдно, де розвинене бджільництво.  Метелик воскової молі веде нічний спосіб життя і зустріти його в день на пасіці можна не часто. Частіше він вилітає з вулика, коли його потривожать бджоли чи пасічник. Самка метелика відкладає яйця вночі, коли бджоли менш активні. За життя вона відкладає біля 1000 штук яєць. Яйця розміром 0,35 х 0,5 мм, розвиваються протягом 5-8 діб, після чого з них виходить малесенька восьминога личинка розміром біля 1 мм.  Харчується ця личинка медом, пергою та іншим вмістом бджолиних чарунок на соті. Для цього вона прогризає собі ходи, обволікуючи їх ззовні шовковою павутиною, що заважає бджолам боротися з личинками. Треба сказати, що воскова моль працює як злодійка, вона ховається у вуликах поза гніздом, частіше на стелинах чи під утеплювальною подушкою під кришкою вулика, а в саме гніздо заповзає тільки для відкладання яєць. Яйця до того ж відкладає з краю гнізда, де менше бджіл і старіші (темніші) стільники. По перше в гніздо її стараються не допускати бджоли, а по друге на темних стільниках, які переважно розміщуються по краях гнізда ще є і деякі запаси меду, і перга, і кокони від виведених личинок бджіл та інші бджолопродукти. Я ніколи в своїх вуликах не бачив метеликів чи гусениць воскової молі на заповнених бджолами рамках. Тобто воскова моль, як санітар пасіки, пошкоджує в робочих вуликах тільки слабкі малопродуктивні сім'ї. Так прогризаючи ходи в стільнику і мігруючи по ньому в пошуках корму личинка живе біля 25-30 днів, досягаючи розмірів 18-20 мм. В кінці вона загортається в кокон і перетворюється в лялечку. Цікаво що і лялечка в коконі і живі метелики нічого не їдять. Їм вистачає того, що з'їла за час росту личинка. Самка метелика живе залежно від умов 7-12 днів а самці 10-26 днів. Оптимальна температура для розвитку воскової молі 25-30 градусів за Цельсієм, при відносній вологості повітря 80%.

Лікувальна сировина. Лікувальною сировиною в основному є молоді личинки великої чи малої воскової молі. Із стільників, уражених великою восковою міллю відбирають личинок розміром 10-15 мм. Дехто стверджує, що можна брати личинки і до 18 мм, але щоби на голові в них ще була темна цяточка, яка показує на наявність ферментів для перетравлювання воску. Поскільки личинки воскової молі не можна піддавати термічній обробці, то використовують їх тільки в свіжому виді, тобто кидаючи живих тільки що зібраних личинок в спиртовий розчин. Мити личинок не потрібно, вони практично стерильні, тим більше вони опускаються в спирт. Частина ферментів для перетравлювання воску, виділених личинками в процесі життєдіяльності не приймає участі в процесі травлення і виводиться з личинки назовні разом з продуктами метаболіту. Тому продукти метаболіту воскової молі деколи також застосовуються для приготування настойок. Але виготовляються настойки воскової молі і продуктів її метаболіту окремо, без змішування. Тому для запобігання від підробок недобросовісними ділками пасічники переважно пропонують для лікування чи профілактики настойку воскової молі разом з личинками, на яких вона настоювалася.


Хімічний склад настойки: Настойка воскової молі є унікальною за своїм складом, хоча спосіб її отримання ніби нескладний. Вона багата на таку кількість ферментів, мікроелементів та вітамінів, що будь-який чисто медичний препарат залишається далеко позаду.  Адже до складу цього чудесного засобу входять 20 із 28 незамінних і замінних амінокислот, які необхідно людському організму для повноцінного здорового життя. Кожна з незамінних амінокислот відповідає за свою певну функцію в організмі. Так наявні в цій молі амінокислоти валін, лейцин, ізолейцин  відповідають за відновлення після травм, м'язеву масу, засвоєння білка в організмі. Триптофан, фенілаланін, миетионін, - благотворно впливають на роботу серця, захист імунних сил організму. Аргінін сповільнює ріст пухлин, поліпшує кровопостачання, виробляє гормон росту.


      Також до складу настойки входять серотоніноподібні речовини, пептиди, ферменти, ксантин і гіпоксантин, високомолекулярні білки, нуклеотиди, нуклеозиди, стероїдні гормони, значна кількість мікроелементів (мідь, калій, марганець, магній, селен, цинк, залізо, хром, молібден, кобальт) та вітамінів.


      Личинка воскової молі є досить концентрованим продуктом, в якому вільні амінокислоти складають більше 50% маси, високомолекулярні речовини — 2%, нуклеотиди і нуклеозиди . 1,5%, моносахариди і дисахариди — від 2 до 4,7%, жирні кислоти 0,1%, мінеральні речовини — 7,1 — 9,1%. Ось така жива “таблетка”.

      Але все ж мабуть найбільшою цінністю воскової молі і відповідно її настойки є фермент цераза, який здатний розчиняти такий хімічно інертний продукт як віск і допомагати в лікуванні такого бича людства як туберкульоз. Різні складові воскової молі можна шукати і знайти в деяких інших лікувальних засобах (рослинах, грибах і т.д.), а от церази більше ніде в природі знайти не вдалося.  

Препарати з воскової молі:

З личинок воскової молі виготовляють переважно спиртові настойки. Спирт береться  міцністю 70-80%. Вміст личинок в настойках буває різний, від 10 до 25% і більше. Найбільш поширена є 20%-на настойка, яку іноді називають екстрактом. Але з медичної точки зору екстрактом є витяжка із подрібненого продукту, а в даному випадку настойка личинок воскової молі, як я вже вище вказував,  робиться шляхом настоювання на спирту свіжозібраних цілих і живих личинок. Метелики молі не використовуються. Іноді використовуються продукти метаболіту личинок, про що вже сказано вище в розділі про лікувальну сировину. Тому всі спиртові препарати воскової молі незалежно від концентрації фактично є настойками, а не екстрактами, витяжками і т.д., як би їх хто не називав.


Настойка воскової молі. 

      Настойка воскової молі виготовляється шляхом настоювання личинок воскової молі на 70% спирту. На 100 мл спирту береться 20 грам личинок.  Настоювати треба в скляній тарі (найкраще підійде скляна банка з широким горлом) в темному прохолодному місці протягом 10-15 днів. Якщо потрібна кількість  (маса) личинок зібрані не відразу, то кожну партію личинок треба попередньо зважувати і записувати, а час настоювання треба рахувати від засипання останньої партії.  Час від часу вміст банки треба збовтувати. Відціджувати після настоювання не обов'язково, тим більше, що хтось може побажати отримати настойку з личинками (для страхування від підробок). Зберігати настойку треба в темному прохолодному місці в скляній тарі, бажано з темного скла.  


Настойка продуктів метаболіту воскової молі:

      Продукти метаболіту воскової молі являють собою спиртову настойку продуктів життєдіяльності личинок воскової молі на спирту в пропорції 200 грам продуктів метаболіту в літровій банці розчину спирту. Строк настоювання та правила зберігання такі ж як і для настойки личинок воскової молі. Єдина відмінність це те, що після настоювання отриману настойку треба акуратно злити з осаду. Звичайно, що дещо відрізнятися можуть як покази до застосування так і дози цих настойок.


Мазь.

При лікуванні деяких хвороб, зокрема шкірних можна використовувати мазь з екстрактом воскової молі. Як згущувач рекомендується віск. До складу мазі крім екстракту воскової молі може входити прополіс та олійні витяжки певних рослин, які застосовуються при лікуванні хвороби пацієнта (нагідки, череда трироздільна, ромашка лікарська). Мазь має протимікробну, протиопікову, протизапальну, антисептичну та зігріваючу дію. Застосовується як допоміжний засіб при опіках, травмах шкіри, наривах, ранах, рубцях, екземі, остеохондрозі. Проявляє протимікробну, протиопікову, протизапальну, ранозагоюючу, антисептичну та зігріваючу дію. Наносити на пошкоджену ділянку 2-3 рази на день до одужання. При болях у суглобах змащувати 2-3 рази на добу, на ніч бажано закутати.

Лікувальні властивості воскової молі: 

 

       Застосування настойки личинок воскової молі для профілактики та лікування туберкульозу. 

      Як вже вказувалося вище, препарати воскової молі здатні розчиняти оболонку збудника туберкульозу,- палички Коха в будь-якій стадії її розвитку. Зруйнована оболонка робить паличку Коха беззахисною перед специфічними ліками та виробленими організмом для самозахисту ферментами. Це допомагає лікувати не тільки класичний туберкульоз легенів, який найчастіше зустрічається, але й інші форми туберкульозу, зокрема такі як туберкульоз лімфатичної системи, системи травлення, кісток, суглобів, сечостатевих органів, шкіри, очей, центральної нервової системи та мозкових оболонок. Тому хворим на будь-які форми туберкульозу треба поряд з вживанням специфічних медичних препаратів для лікування туберкульозу, відповідної дієти та інших специфічних умов лікування туберкульозу, обов'язково вживати настойку личинок воскової молі. Для цього треба щодня три рази в день за 20 хвилин до їди вживати певну кількість настойки, розвівши її в 50-100 мл води. Щодо кількості капель на разовий прийом, то тут поки що серед спеціалістів  немає єдиної думки. Рекомендації різняться навіть в 10-15 разів. Мінімальною для профілактики і лікування туберкульозу вважається разова доза в кількості 3 каплі на кожні 10 кг маси тіла. Наприклад для людини вагою 80 кг разова доза становить 25 капель 20%-ї настойки. Це приблизно чверть чайної ложки. Максимальною дозою при лікуванні важких захворювань вважають 1 столову ложку (15 мл) на прийом.


     Настойка личинок воскової молі збільшує опірність тканин легенів та інших тканин до туберкульозу, простудних та вірусних захворювань. Вона успішно лікує різноманітні бронхолегеневі захворювання, сезонні респіраторні інфекції в тому числі і в дітей (астма, бронхіти, алергічний кашель і нежить, грип, запалення легенів, хронічні застуди).

 

Лікування серцево-судинних захворювань. Дуже добрими ліками настойка воскової молі є для хворих із серцево-судинними захворюваннями та захворюваннями крові. Вона розріджує кров, розсмоктує тромби та згустки і не дає утворитися новим. Розчиняє холестеринові бляшки на внутрішній поверхні кровоносних судин. Поліпшується мікроциркуляція крові та наповнення нею всіх органів. Завдяки таким властивостям у хворих вже після двох тижнів прийому настойки артеріальний тиск знижується на 10-15 відсотків, знижуються приступи стенокардії, задишка, набряклість. Унікальним є те, що препарати воскової молі не лише зменшують артеріальний тиск, вони запобігають його скачкам.  Препарати молі також розсмоктують рубці та спайки,  і тому вони рекомендуються як для профілактики так і для усунення наслідків інсультів та інфарктів. Зникають ознаки післяінфарктного міокардиту, кардіоневрозу, аритмії, стенокардії. Значно поліпшується стан хворих з вродженими пороками серця, тахікардією, варикозним розширенням вен, тромбофлебітом. Тому для людей з проблемами серцево-судинної системи воскова моль це знахідка. Хоча при тромбофлебіті її треба використовувати обережно. Починати перший місяць-другий з разових доз по 20 капель і поступово з тижневими перервами в прийомі ліків після кожного місяця довести кількість капель на разовий прийом до 50-80 шт., залежно від маси тіла.


       Людям з проблемами  в системі травлення їжі настойку воскової молі варто використовувати для лікування внутрішніх виразок, відновлення нормальної роботи печінки, при гепатитах, гастритах, колітах, панкреатитах та холециститах.


      При хворобах репродуктивної системи в чоловіків та жінок воскова моль як до речі і деякі інші продукти бджільництва, зокрема перга, трутневий гемогенат, прополіс, має багато унікальних властивостей. Вона відновлює репродуктивне здоров'я чоловіків, ефективно впливаючи на статеву сферу. Через вік, перенесені хвороби, погану екологія та неякісне харчування, стреси, зловживання алкоголем і палінням в чоловіків знижується статевий потяг,  погіршується ерективна функція, зменшується рухливість сперматозоїдів, відбувається передчасна еякуляція і т.д. Воскова моль допоможе усунути ці проблеми. Вона стимулює виділення тестостерону, завдяки посиленню мікроциркуляції крові в органах малого тазу поліпшується кровопостачання цієї сфери, досягається і підтримується достатня ерекція. Поступово виліковується простатит та аденома простати. Якщо чоловіче та жіноче безпліддя не пов'язані з анатомічними проблемами, то є шанс завдяки поліпшенню кровопостачання і відповідно постачання відповідних органів мікроелементами, вітамінами, ферментами, усуненню запальних процесів досягти бажаної вагітності та нормального її перебігу. Жінкам воскова моль також допомагає при захворюваннях статевої сфери, зокрема при патологіях вагітності, клімактеричному синдромі, статевій холодності.


      При хворобах обміну речовин воскова моль завдяки нормалізації обмінних процесів з організму виводяться зайві солі, важкі метали, попереджується відкладення жирів в печінці, та судинах, знижується рівень холестерину та цукру в крові, зате підвищується рівень гемоглобіну, посилюється засвоєння організмом кальцію, що допомагає при таких хворобах як діабет, остеопороз та ряд інших.


      Як вже згадувалося вище, настойка личинок воскової молі є хороший адаптоген, вона активізує захисні сили організму, є хорошим загальнозміцнюючим засобом.Її використовують як активний імунний модулятор, природний анаболік при хворобах похилого віку, передчасному старінні, при значних фізичних чи розумових навантаженнях і відповідно вона допомагає швидше відновитися після таких навантажень. Поліпшується увага, пам'ять, стійкість до стресів та навантажень. Хворі швидше одужують після операцій, а при стресах швидше з крові виводяться адреналін та норадреналін.


      На завершення кілька слів про застосування воскової молі в лікуванні дітей. Тут ця настойка використовується при гострих та хронічних бронхолегеневих захворюваннях, дисбактеріозі, неврозах, при наслідках родової патології, порушеннях росту та загального розвитку дітей. Безумовно, що дітям можна давати препарати воскової молі і при інших хворобах, але дозування має бути меншим ніж для дорослих, про що буде сказано нижче, в розділі про дозування. 

      Про лікувальні властивості препаратів з воскової молі можна ще багато описувати, але це вже би мала бути книга чи брошура з викладенням результатів досліджень медичної науки та практики. Такі, безумовно, вже є і з часом стануть більш доступними для зацікавлених в цьому медиків, апітерапевтів, пасічників та широкого загалу.


   Способи використання: У воскової молі основним способом використання є прийом всередину спиртової настойки личинок з невеликою кількістю води (50-100 мл). Іноді при бажанні можна застосовувати перемелені і змішані з медом в пропорції 1:10 сирі личинки. Але це малопоширений спосіб застосування. Можна робити примочки чи компреси з настойки при зовнішніх запаленнях, ранах, виразках для відновлення і регенерації тканин, прискорення загоєння ран.


Дозування: Як вже було вище сказано, настойка личинок воскової молі застосовується каплями, залежно від хвороби та віку людини. Отже дорослим рекомендується вживати настойку 3 рази в день від 3-х капель на кожні 10 кг маси тіла. Можна і більше, але це досить сильний за лікувальною силою препарат, тому більше десертної ложки приймати недоцільно. Це зайва витрата дорогоцінних і рідких ліків. Дітям дають по 1-1,5 капель на кожен рік віку або по 1 каплі на кожні 6 кг ваги. Після кожного місяця прийому треба робити на тиждень перерву. Тривалість лікування залежить від виду, важкості хвороби і її стадії. Деякі хвороби до повного одужання необхідно лікувати довго, до року і більше. 

Протипоказання та сумісність. Єдиним протипоказанням для вживання настойки личинок воскової молі є їх індивідуальна непереносимість. Сумістима з іншими ліками.

Побічні дії. Побічних дій не виявлено.


Зберігання: Зберігати в скляному або керамічному посуді, в темному прохолодному місці. Можна в холодильнику.


Строк придатності. Не менше 3-х років з часу виготовлення.


                                                                                             З повагою, Роман Савчишин